Vrtěti Kajínkem

By , in Česko on . Tagged width:

Miloš Zeman velmi pravděpodobně potvrdil svou další lež a další porušení předem daného slibu. Dokonce porušil dokument, který sám připravil a který vyšel ve sbírce zákonů. Jeho přesné znění je toto, jak uvádí Sagit.cz.

Miloš Zeman se výše uvedeným vzdal práva udělovat milost kromě nejvážnějších humanitárních případů. Teď ale prohlásil, že milost dostane Jiří Kajínek. Na fotkách, které čerstvě obletěly republiku, na nichž si první dáma podává ruku a vyměňuje úsměvy s odsouzeným dvojnásobným vrahem, ovšem nevypadá, že by zrovna Kajínek trpěl chorobou bezprostředně ohrožující život. Nic takového netvrdí ani prezidentská kancelář. Naopak, sám Zeman přiblížil své důvody: „Je ve vězení asi 20 let a existují důvodné pochybnosti o jeho vině.“ Prezident v takovém případě jednoznačně porušil svůj vlastní výnos, a navíc tím zpochybnil důvěru v rozhodování soudní soustavy, která se Kajínkovým případem zabývala tak důkladně, jako skoro žádným jiným (viz text Jindřicha Šídla odkázaný níže).

Jak je známo, Miloš Zeman je několikrát soudem uznaný lhář, milost pro Kajínka tedy není výjimkou z pravidla. Ostatně není výjimkou z pravidla ani v případě milostí, které udělil již dříve. Nejlepší přehled k tomuto tématu přinesl Demagog.cz, který rekapituloval všech milostí udělených Milošem Zemanem v rámci výčtu plnění slibů prezidenta (bod nelze samostatně odkázat, je nutné na stránce najít bod Udělování milostí).

Zemanův slib zněl takto: „Neuděloval bych je nikomu s výjimkou případů, kdy někdo umírá na smrtelnou nemoc a chce posledních pár týdnů života strávit v domácím prostředí, pokud nějaké má. V takovém případě bych milost udělil na základě lékařského doporučení. Avšak s výjimkou případů velmi závažných trestných činů, jako je třeba vražda.“ 

A dokonce se vyslovil i speciálně o Kajínkovi, jak připomíná iRozhlas.cz.

„S výjimkou případu, kdy někdo umírá ve vězeňské nemocnici a chce poslední týdny života strávit doma, ale to není milost v pravém slova smyslu,“ uvedl Zeman v roce 2012. „Protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to platí i pro pana Kajínka,“ doplnil.

A přesně toto zaznělo při jeho prezidentské inauguraci, tedy nikoliv mezi řečí, ale při připraveném a důležitém projevu:

Komentátoři mají  jasno. Jindřich Šídlo pro Český rozhlas Plus v ostrém odsudku napsal:

Tak v čem je po 24 letech ještě problém? Vypadá to, že v jednom jediném. Prezident hodlá prostě své zemi říci, že nemá věřit celé justiční soustavě, kterou Kajínkův případ opakovaně prošel a že pozemská spravedlnost neexistuje – pokud ji sám na poslední chvíli nezachrání. Představa, že žijeme v takové zemi, je příšerná a ještě o něco horší musí být pro prezidenta, který stojí v jejím čele. Prezident může udělat cokoliv, na co má právo. Jen by si měl zkusit předtím tu větu vyslovit: Uděluji milost dvojnásobnému nájemnému vrahovi.

Podobně Jan Lipold na Aktuálně.cz nenalézá pochopení:

Miloš Zeman pošlapal institut prezidentských milostí. Milost pro Kajínka nemá opodstatnění a její prezentace – show – je pobuřující. Nejhorší je ale křivda na jiných, kteří by si milost třeba zasloužili, ale nemají statut V. I. P. obviněných nebo odsouzených, a na jejich blízkých. Milost není hračka, respektive v rukou Miloše Zemana bohužel je.

Proč tedy Miloš Zeman zásadně porušil závazek, který si sám uložil? I v tom panuje celkem jasná shoda. Důvodem je odvedení pozornosti od toho, že nekoná podle Ústavy České republiky ve věci navrženého odvolání ministra financí Andreje Babiše a samozřejmě také získání přízně fanoušků Jiřího Kajínka. Ostatně, že taktika vychází a mediální obec sledující obdobné zájmy ochotně slouží, dokazuje srovnání titulních stran tištěných deníků z dnešního rána, jak se ostatně dalo očekávat předem. MAFRA Zemanovu clonu využila na maximum. Dokonce i Blesk dostal do titulku zpochybnění. Kdo na hru nepřistoupil, jsou Hospodářské noviny a Právo.

Čtěte dále:

Sexuální tématika v ústech českého prezidenta

Trnitá cesta Miloše Zemana do Bílého domu