Zapalte ohně! Prozemanovská ČSSD vypouští bazének!

By , in Česko on . Tagged width:

Aktualizace 10. 4. 2017: V jižních Čechách skončila koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012 a je tedy více než pravděpodobné, že to znamená i konec Jiřího Zimoly v čele kraje. Politický vaz mu zlomila kauza jeho domu stavěném na pozemku šéfa jihočeských nemocnic, viz níže v článku. Účastníci lánského puče jsou tak kromě Milana Chovance opravdu z vrcholu sociálně-demokratické politiky prozatím všichni venku.

Aktualizace 7. 4. 2017: Svůj odchod z ČSSD ohlásila i bývalá ministryně a blízký člověk prezidenta Zemana Marie Benešová a stejně tak se hovoří o tom, že na kandidátku do parlamentních voleb se nedostane Stanislav Huml, který proslul značně netradičním chováním.

Zpráva o odchodu Jeronýma Tejce nepatří mezi ty dopředu očekávané. Ještě před nedávným sjezdem ČSSD patřil mezi favority voleb na místopředsednické křeslo. Dokonce to vypadalo, že kritici předsedy Bohuslava Sobotky projeví svůj odstup vůči němu Tejcovým zvolením za 1. místopředsedu. Nestalo se a Jeroným Tejc po dlouhých letech na politickém skorovýsluní končí, o čemž referuje i tiskové prohlášení na jeho webu.

Do politiky jsem šel proto, abych věci měnil. Současná situace v sociální demokracii a rozhodnutí sjezdu mi však tuto možnost nedává. Bylo by pokrytectvím, kdybych za současné situace přijal volitelné místo na kandidátní listině a vyměnil své názory za to, že budu další čtyři roky zasedat v poslanecké sněmovně. Bylo by nepoctivé vůči voličům, kdybych příští čtyři roky pobíral poslanecký plat, neměl možnost prosazovat své návrhy a musel hlasovat pro návrhy, se kterými nesouhlasím.

Proto jsem se po zralé úvaze rozhodl, že dnešním dnem odstoupím z primárních voleb do Poslanecké sněmovny a o důvěru voličů se v podzimních volbách ucházet nebudu.

Tejc se tak zařadil po bok dalších neúspěšných reprezentantů prozemanovského křídla ČSSD, které ve straně razantně ztrácí pozice. A vlastně za to můžou voliči. Tedy, vlastně za to může nejvíc Michal Hašek a jeho legendárních jedenáctero zapření u Daniely Drtinové v České televizi, po němž na celostátní úrovni ztratila dech čtveřice z pěti účastníků tzv. Lánského puče u prezidenta Zemana – kromě Michala Haška, šlo právě o Jeronýma Tejce, Zdeňka Škromacha a Jiřího Zimolu. Pátý Milan Chovanec zachránil svůj politický osud přimknutím se k Bohuslavu Sobotkovi.

A při nejbližší příležitosti to všechno Michalu Haškovi sečetli voliči. Hejtman Michal Hašek skončil v krajských volbách na Jižní Moravě fiaskem, Zdeněk Škromach v senátních na Hodonínsku nedopadl lépe. A nepomohlo k tomu ani natočení vařícího videa s krajovou specialitou – superspeciální rybičkou rovnou z Moravského krasu, klobáskami z Rohatce a výborným moravským vínkem.

Jiří Zimola naopak stranu vytáhl v jižních Čechách do výborného výsledku, začal kritizovat vedení strany, dokonce na rozdíl od předsedy Sobotky prohlásil, že by klidně přijal místo ve vládě vedené Andreje Babišem, ovšem na sjezdu ČSSD se odmítl ucházet o celostátní odpovědnost a navíc ho začala pronásledovat kauza kolem rodinného domu a vazby na ředitele nemocnic v Jihočeském kraji a jeho situace je tak teď oslabená a značně nejasná.

Jeroným Tejc o odpovědnost usiloval, ale po prohře na sjezdu, kdy nezvládl souboj o prvního místopředsedu s Milanem Chovancem, dnes oznámil svůj politický konec.

Připočtěme ještě odchod ministra Jana Mládka, který prohrál senátní volby v Táboře a kvůli nepochopení situace kolem mobilního provozu, která vyvrcholila po knížecích radách jeho náměstka o stěhování do Polska za tamními cenami, skončil i v ministerské roli. Za připomenutí v tomto směru stojí pozoruhodný text Respektu Dvojí život Jana Mládka z ledna 2014, který přinesl mnoho z pikantních detailů jeho života, kvůli nimž ani nedostal bezpečnostní prověrku.

Před manželkou utajovaný pařížský románek s ruskou profesorkou, další milenky čekající na českého politika v zemích, kam jezdil na pracovní cesty, a doma v Praze milostný románek s další Ruskou, tentokrát turistkou dojíždějící sem ze své země. Do toho hodiny telefonátů milenců nahraných tajnou službou. Jak nyní zjistil Respekt, byl to právě neurovnaný osobní život ženatého otce tří dětí a jeho bezbrannost proti ženskému šarmu, co odstartovalo současné problémy Jana Mládka.

Když přidáme ještě oznámení Vítězslava Jandáka, že už nebude kandidovat do sněmovních voleb (chce místo toho místo v Radě Českého rozhlasu), ukáže se, že už asi nelze hovořit o náhodě, ale o tom, že Bohuslav Sobotka ve straně doposud nikdy neměl silnější pozici. Což před klíčovými volbami může být zásadní rozhodovací faktor pro řadu voličů.

A necháme-li stranou Milana Chovance, který jako ne-idiot včas změnil názor, pak z účastníků Lánského puče pořádně nedošlo už jen na Miloše Zemana.

Takže, na věčnou památku odešlých, zapalte ohně!